Czechy zmieniają swoje logo oraz styl wizualny. Będzie ono promowane głównie za granicą, w celu rozreklamowania tamtejszej turystyki. Drogą przetargu wyłoniono wykonawcę logotypu. Jest nim studio projektowe Marvil.

Nowy logotyp opiera się na prostej grze słów, w której, w nazwę Czech Republic wprowadzono słowo like, tworząc Czech Republike. Dlaczego „like”? Otóż zostało one zainspirowane serwisem społecznościowym facebook, w którym to użytkownicy dzielą się wrażeniami z wakacji, klikając w przycisk „lubię to”. Nie jest to pierwszy tego typu zabieg. Najbliższym przykładem jest Wrocław, który przemianowano na Wroclove.

Od strony technicznej logotyp nie wyróżnia się. Opiera się wyłącznie na typografii w kolorystyce niebiesko-czerwonej, czyli w barwach narodowych Czech. Wykorzystano klasyczny Sans-serifowy krój pisma, któremu charakteru dodaje podkreślenie słowa ‚like’. Logotyp zaprojektowano aż 9 językach, było to konieczne ze względu na jego turystyczny charakter.

Ogromną zaletą znaku jest możliwość stworzenia różnorodnych haseł reklamowych, bazujących na słowie ‚like’. „Like it. A lot” czy „Czech Republike it. A lot” wykorzystują tłumaczenie „lubię”, lecz to nie jedyna możliwość. Występują również hasła takie jak „Like a star”, w których to „like” tłumaczymy jako „jak”. Mam nadzieję, że opisałem to w miarę jasno. Jeśli nie, to poniższe wizualizacje powinny Wam to zobrazować.

Podsumowując, sam logotyp nie jest wielkim arcydziełem, choć prezentuje się naprawdę dobrze. Prawdziwą rewelacją jest wykorzystanie go w materiałach reklamowych. To one tworzą charakter tej identyfikacji. Słowo „like”, można wykorzystać w różnoraki sposób. Daje ono wręcz nieograniczone możliwości na stworzenie haseł reklamowych, powiązanych ze stylem życia. Uważam, że jest to bardzo mocno przemyślany projekt, dający duże nadzieje na sukcesywne pozyskiwanie turystów przez Czechy.