SketchUp to łatwy w użyciu program do modelowania  3D. Dość popularny i lubiany przez amatorów ze względu na nieskomplikowaną obsługę i dostępność (podstawowa wersja jest darmowa). Program powstał w roku 2000, a w 2006 został przejęty przez Google, który rozwijał ją aż do kwietnia tego roku, kiedy to został odsprzedany firmie Trimble. Trzeba przyznać, że rzadko zdarza się aby jakiś projekt wspierany przez Google przez kilka lat został sprzedawany firmom trzecim.

Naturalnie, po przejęciu programu nowi właściciele musieli zmienić logotyp, który był typowy dla Google’owych projektów. Twórcy aplikacji sami przystąpili do stworzenia nowego logo. Najważniejszymi założeniami w tworzeniu sygnetu były: widok trójwymiarowy , perspektywa oraz dynamizm. Bryła na którą się zdecydowano powstała na bazie sześcianu – czyli podstawowego kształtu używanego w tego typu programach – który wycięto, tworząc trzy poziomy. Barwa na którą się zdecydowano to 1795 ze skali Pantone, w moim odczuciu jest zbyt nasycona i jaskrawa, bardziej pasuje tutaj odcień użyty w logotypie sprzed ery Google’a (poniżej).

Jeżeli chodzi o logotyp, to oczywiście usunięto z nazwy „Google”. Zdecydowano się w tym wypadku na krój Whitney. Jak sami twórcy mówią, krój ten jest przyjacielski, profesjonalny i czysty. Poprawiono jedynie wydłużenie górne i dolne liter, aby lepiej prezentowały się obok sygnetu.

Zmianę logo uważam za udaną, nie ma co porównywać go do poprzedniej Google’owej wersji z oczywistych względów, za to w obecnej formie wygląda tak jak powinien: jednoznaczna, prosta bryła reprezentująca nieskomplikowany, ale dobry program do grafiki 3D.

Mam nadzieję, że nie znajdzie się żaden geniusz mówiący że nowe logo to kopia symbolu RSS. :)

[Update] Niestety na polskiej stronie programu nie zobaczymy na razie nowego wyglądu, z dziwnych przyczyn jako sygnet wybrana jest ikona programu, która logo nigdy nie była.

linki:
źródło – oficjalny blog SketchUp
polska storna – www.sketchup.com.pl