Google postanowił odświeżyć wygląd oraz silnik swojego portalu społecznościowego. Google+ robi wszystko, aby skutecznie konkurować z gigantem, jakim jest Facebook. Projektanci, tym razem skupili się na użytkowniku, pozwalając mu dostosować układ strony, według własnych upodobań. Czy Facebook powinien zacząć się bać swojego głównego konkurenta? 

Pierwszą rzecz jaką jesteśmy w stanie zauważyć, jest nowy wygląd portalu. Design Google, wygląda teraz bardziej jak aplikacja komputerowa, aniżeli portal. Po lewej stronie pojawiła się belka z ikonami aplikacji, którą możemy dowolnie zmieniać zgodnie ze swoimi upodobaniami. Po prawej stronie (podobnie jak na facebooku) umieszczono chat. W prawej belce przy nazwiskach pojawiły się awatary.

W centrum, tak jak poprzednio znajduje się strumień wpisów i aktywności. Nie jestem do końca przekonany do idei projektantów, którzy strumień przypięli do lewej strony, środkowej kolumny. Na dużych ekranach, wolna przestrzeń po prawej stronie wygląda, po prostu nieestetycznie. Skoro tworzy się portal, w którego układ mają ingerować sami użytkownicy, to powinno im się również umożliwić wyśrodkowanie strumieni. Być może, w pustych miejscach pojawi się coś, na szczęście podobno nie mają to być reklamy.

 

 

Uwagę przyciągają profile użytkowników. Głównie chodzi mi o zdjęcie w tle, które teraz można umieścić. Niestety pomysł został zaczerpnięty z nowych profili na facebooku. Podoba mi się powiększenie miniaturki ze zdjęciem profilowym.

Czy zmianę oceniam na plus? Jak najbardziej, Google+ próbuję stworzyć coś, co wreszcie nie będzie porównywane z facebookiem, a przypomnijmy, poprzedni układ przypominał go. Zmiana jest też sygnałem, że autorzy nie są zadowoleni z rozwoju serwisu. Tylko czy same zmiany wizualne wystarczą? Trudno powiedzieć. Wiem natomiast, że nowy design portalu może się podobać, a znajdą się i tacy którzy nie pozostawią na nim suchej nitki.

Zmiany możecie oczywiście zobaczyć na https://plus.google.com. Są już od dzisiaj dostępne.