Słowem wstępu, chcielibyśmy przeprosić wszystkich za tak długą przerwę w aktywności na blogu. Z racji nowych obowiązków, a przez to braku czasu, było tu dość pusto. Cały czas jednak myśleliśmy o rebrandblogu, dlatego teraz wracamy w nowymi siłami! Obiecujemy pisać regularnie, lecz aby zachować ciągłość postanowiliśmy ograniczyć ilość wpisów do dwóch w tygodniu. Niezmiernie się cieszymy że możemy ponownie pisać,
witajcie z powrotem!

 

Wracając do rebrandingu: wczoraj Getin Bank zaprezentował zapowiadaną już wcześniej nowe logo i pełną kampanię, a więc reklamy w prasie, w Internecie, billboardy i ulotki, reklamy w TV (od 18 stycznia). Działa już także nowa strona internetowa. Nowa kampania to przede wszystkim promowanie nowego rachunku „Getin Up”. Za kampanię odpowiedzialna jest warszawska agencja Bardzo.

Muszę przyznać, że zaintrygowała mnie ta zmiana. Z jednej strony mamy banalny aż do bólu znak graficzny oraz „przezroczysty” krój pisma, z drugiej strony nowe logo od razu zapada w pamięci, a żywy kolor przyciąga uwagę.

Nowe logo Getin Banku jest proste i dość odważne, bo przez swoją dynamikę i wyrazistość wyróżni się na rynku. Zachęca do działania, sprawdzania, porównywania z konkurencją. Nie boimy się porównań – chcemy, żeby każdy do nas przyszedł i nas sprawdził. Wróciliśmy do źródła: znaczenia słów GET IN – wejdź, przekonaj się!

— Natalia Załęcka Dyrektor Marketingu Getin Banku.

Jak widać, znacznie uproszczono logotyp. W poprzedniej wersji mieliśmy czarne minuskuły, tylko „in” wkomponowane było w zielony odblaskowy okrąg. Nowe logo to dla urozmaicenia same wersaliki, zapisane krojem bezszeryfowym, najprawdopodobniej Helveticą –  oraz strzałka skierowana w prawo. Słowo „bank” oraz strzałka mają barwę jaskrawozieloną.
Czy też macie mieszane uczucia co do innowacyjności logotypu? Mimo wszystko trzeba przyznać, że strzałka (która w innym kontekście wypadłaby jako cliché) w tym przypadku świetnie oddaje znaczenie słów „get in” wskazując na bank, przypomina mi nawet rodzaj piktogramu.

Można powiedzieć, że GETIN UP to bankowość przemyślana od nowa. Zaprojektowaliśmy zmiany, zarówno na poziomie produktów, jak i obsługi, które stanowią esencję najlepszych rozwiązań technologicznych, ale jednocześnie wyróżnią się na rynku prostotą i funkcjonalnością. Nowoczesna bankowość musi być intuicyjna, przyjemna – bez zbędnych komplikacji i przerostu formy nad treścią. Postawiliśmy na praktyczność. Tej idei poświęcona jest nowa kampania Banku.

— Maciej Szczechura, Członek Zarządu Getin Noble Banku.

Od dzisiaj działa także nowa strona internetowa banku, znajdziecie ją pod tym adresem. Strona jest prosta, przejrzysta i nie odstrasza potencjalnych klientów, co jest chyba najważniejsze.
Konsekwentnie zastosowano w niej nowy wizerunek, który coraz bardziej zaczyna mi się podobać. Jest bardzo odważny i jednocześnie przyjazny. Cała kampania, która zaplanowana jest na 4 najbliższe tygodnie, powinna przynieść dobre rezultaty i szybkie zaistnienie w świadomości społecznej. Wracając do strony www: brakuje niestety wersji mobilnej. Getin Bank zapewnia za to aplikacje na system iOS, niestety nowa wersja którą widzicie poniżej nie jest jeszcze dostępna.

Podsumowując, zwiastuję kampanii duże powodzenie i łatwą akceptację rebrandingu przez społeczeństwo. Pomimo mieszanych uczuć na początku, wiem że nowy logotyp odegra w tym dużą rolę, a to najważniejsze i to świadczy właśnie o jego skuteczności.