policja_oldnew

Policja zaprezentowała nową identyfikację wizualną. Nowe logo wybrane zostało drogą konkursu, podzielonego na kilka etapów. Ostatecznie zwyciężył projekt logo przygotowany przez studio Idee, a dokładniej przez Pawła Krzywdę oraz Agatę Korzeńską. 

Zależało nam na zachowaniu pewnej ciągłości i spójności identyfikacji wizualnej policji

— mówił Paweł Krzywda, Idee

Nowe logo w sposób oczywisty odnosi się do wzoru odznaki policyjnej. Wydaje się, że pozostanie przy tak charakterystycznej i rozpoznawalnej formie jak gwiazda ośmioramienna jest dobrym pomysłem. Logo dzięki temu nie wprowadza w błąd odbiorców. Znak został mocno uproszczony, pozbyto się gradientów i postawiono na monochromatyczną wersję. Za nowy znak graficzny zapłacono 20 tysięcy złotych, czyli nie dużo jak na zaprojektowanie kompletnej identyfikacji wizualnej.

Program zakłada ujednolicenie graficznych, wizerunkowych i funkcjonalnych aspektów działalności polskich komend i komisariatów policji – Mieszkańcy powinni bez problemu identyfikować obiekty

— mówił Marcin Jabłoński, podsekretarz stanu w MSW.

policja różne zastosowania

Zmiana identyfikacji wizualnej, to pierwszy krok ku standaryzacji komend i komisariatów policji. Mają oni w planach, do 2015 roku uspójnić swój wizerunek. Budżet tego przedsięwzięcia to miliard złotych, oczywiście kwota ta wydana zostanie głównie na remont i budowę nowych komisariatów i komend, ale już pod nowym szyldem.

Osobiście, uważam że nowe logo to strzał w dziesiątkę. Dzięki zastosowaniu dużej ilości światła, projekt staje się bardziej czytelny przez co zauważenie go na różnych przestrzeniach staje się dużo łatwiejsze. Zrezygnowano także ze wstęgi na środku z napisem „POLICJA”, logotyp umieszczono obok sygnetu i wprowadzono bezszeryfowy krój.

W mojej opinii, mimo krytyki (jak zawsze przy dużych rebrandingach w naszym kraju) że policjantom brakuje pieniędzy na długopisy a dostają nowe logo, jest to świetna inwestycja, która na pewno poprawi wizerunek policji jako idącej z duchem czasu. Tym bardziej przy tak niskiej cenie…

policja1

policja2

policja3