Nie tak dawno temu mogliśmy zobaczyć nową odsłonę serwisu YouTube. Teraz swój nowy wygląd zademonstrował serwis Vimeo. Choć Vimeo jest głównym konkurentem serwisu od Google, to oba serwisy bardzo się od siebie różnią. Na YouTube możemy znaleźć praktycznie wszystko, począwszy od śmiesznych filmików z kotami, poprzez piosenki z własnoręcznie robionymi pokazami slajdów, a skończywszy na filmach o teoriach spiskowych. Niestety przeważająca większość umieszczanych wideo jest w mizernej jakosci, zapewne nieraz musieliście wysilić wzrok i wyobraźnię, żeby w ogóle wiedzieć co oglądacie.

Na tym polega główna różnica pomiędzy dwoma serwisami – prawie wszystkie filmy na Vimeo są w bardzo dobrej jakości, oraz użytkownicy nie wrzucają tego co popadnie. W większości są to filmy uprzednio edytowane na komputerze, w które włożono choć trochę pracy.

Wracając do samego redesignu, powininem on spodobać się każdemu. Według mnie wygląda świetnie i sprawia wrażenie solidnego i dokładnie przemyślanego. Nie wiem dlaczego nowy widok nie jest ustawiony jeszcze jako domyślny, jednak jeśli chcecie, już teraz możecie na niego wejść klikając tutaj. Według samych twórców serwis jest teraz: większy, ładniejszy, szybszy, mądrzejszy i korzystanie z niego będzie sprawiało wiecej przyjemności niż dotychczas. Vimeo chwali sie, ze przeprojektowało całą stronę od podstaw i zmieniło sie praktycznie wszystko, nie tylko wygląd. Już wcześniej rywal YouTube’a był przejrzysty i prosty w obsłudze, jednak wszystko funkcjonowało na starym kodzie z 2007 roku, który średnio dawał sobie radę z coraz to nowszymi funkcjami sewisu. W rezultacie, chcąc odświeżyć wizerunek każda strona musiała zostać napisana od początku. Według CEO Vimeo, Dae Mellencamp, było to o wiele większe wyzwanie niż zmiana samego wyglądu, jednak dzięki temu strona jest bardziej nowoczesna, wydajna, oraz łatwiejsza w adaptacji nowych pomysłów.

Zmian jest wiele, jedną z najważniejszych jest nowa strona odtwarzania konkretnego filmu. Zwiększony został rozmiar samego wideo na bardziej „kinowy”, wypełnia teraz całą szerokość strony, dzięki czemu łatwiej jest nam się skupić na oglądanej treści, po bokach nie ma nic co mogłoby nas zdekoncentrować.

Następną nowością jest umieszczenie w prawym górnym rogu strony paska „more videos”, po kliknięciu którego wysuwają się z góry wcześniej ukryte polecane filmy. Wygląda to naprawdę ciekawie, jednocześnie jest też intuicyjne.

Wspomnieć należy także o takich detalach jak nowe skróty klawiszowe, dzięki którym możemy swobodnie wykonywać podstawowe czynności na stronie, takie jak przechodzenie pomiędzy klipami, like’owanie filmów czy włączanie trybu pełnoekranowego.

Podsumowując, mimo wszystkich zmian użytkownik nie jest wcale przytłoczony funkcjami serwisu, wręcz odwrotnie, poszczególne opcje są łatwe do odnalezienia. Nowości jest bardzo dużo, także zapraszamy każdego do odwiedzenia samemu nowego wyglądu. Chętnie przeczytamy w komentarzach jaka jest Wasza opinia na temat nowego designu Vimeo.

 

P.S. Niedawno Vimeo wydało swoje aplikacje na Androida oraz Windows Phone 7, istnieje od kilku miesięcy także aplikacja na iOS.